Hakkımızda

ITSSB Logo 1000x1000

İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği, Tarihi Savaş Sanatları Derneği‘nin HEMA sporunu (Historical European Martial Arts) icra etmek üzere tesis etmiş olduğu spor topluluğudur.

Arması Dernek Yönetim Kurulu tarafından belirlenmiş, Galata Kulesi imgeli görseldir.

İdari yapı olarak Derneğe bağlıdır. Eğitim Koordinatörü ve Birliğe kayıt yaptırmış Sporculardan oluşur.

İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği çalışmalarını HEMA ve tarihi ve akademik araştırmalar olmak üzere 2 temel başlık altında  sürdürmektedir.

HEMA

Açılımı Tarihi Avrupa Savaş Sanatları (Historical European Martial Arts) olan HEMA, dünyada ve ülkemizde yakın dönemde yaygınlaşmaya başlayan bir spor ve tarihi araştırma disiplinidir.

Modern Eskrim sporunun atası olarak kabul edebileceğimiz HEMA, içerisinde uzun kılıç, süvari kılıcı, rapier, kılıç ve kalkan gibi alt kategorileri olan, müsabakaya dayalı bir spor dalıdır. Modern eskrimden ayrıldığı nokta, HEMA müsabakalarında kullanılan silahların 11-16.yy arasında Avrasya bölgesinde kullanılan silahlara daha yakın olmaları ve müsabaka ve puanlamaların buna göre yapılmasıdır. Örneğin uzun kılıç çalışmaları için kullanılan küt uçlu ve kenarlı antrenman kılıçları (federschwert) ağırlık ve kullanım bakımından 11-16.yy arasında kullanılan uzun kılıçlara benzer bir his sunar.

Antrenman ve müsabakalarda kullanılan kılıçlar küt olmasına karşın çelik olduğu için, sporcuların yüz ve ellerini korumak için korumalık ve gövde zırhı kullanmaları gerekmektedir.

Her yıl dünyanın değişik ülkelerinde düzenlenen saygın ve prestijli turnuvalarda pek çok sporcu yarışmaktadır.

HEMA odaklı çalışmalarımız hakkında bilgi almak için lütfen tıkayınız.

Araştırmalar

Tarihi Savaş Sanatları Derneği’nin çatısı altında, HEMA disiplinine kaynak oluşturan tarihi el yazmaları metinler üzerine olduğu kadar, ülkemizdeki müzelerde sergide veya depoda bulunan bir çok tarihi zırh ve silah üzerine, bu kurumlar ile iş birliği içerisinde araştırma çalışmaları sürdürülmektedir.

Bu çalışmaların konusu 11-16.yüzyıllar arasında Osmanlı devleti tarafından kullanılan zırh ve silahların biçim, yapım usul ve inceliklerinin nasıl olduğu, zaman içinde nasıl ve ne şekilde değiştiği kadar, bu silah ve zırhların başka kültürleri ne şekilde etkilediği ve bu değişikliklerden nasıl etkilendiği üzerinedir.

Bu konularda yürütülecek bir araştırmaya dahil olmak isteyen, gerekli tarihsel ve akademik yeterliliğe sahip kişilerin dernek@itssb.org adresinden Derneğimiz ile irtibata geçmeleri yeterli olacaktır.