Buhurt Hakkında

Kelime kökeni muhtemelen almanca olan “Buhurt”, bir meydan muharebesi oyunudur. Katılımcıların tam takım zırhlar ve küt çelik silahlar ile, 5, 10 veya 21 kişilik iki takım olarak karşılıklı tam-temas mücadele ettikleri, amacın rakipleri yere düşürerek veya pes ettirerek saf dışı bırakmak olduğu bir mücadeledir. Avrasya bölgesinde pek çok kültürde çeşitli tarihsel örnekleri olan Buhurt’un, Türkçe’de tam bir kelime karşılığı olmasa da, meydan muharebesi oyunlarının kültürümüze yabancı olmadığı söylenebilir.

HMB ve Battle of the Nations®

Dünyada uluslararası düzeyde HMB (Historical Medieval Battle  / Tarihi Orta çağ Savaşı) adıyla anılan, HMBIA gibi uluslararası organizasyonlar tarafından düzenlenen Battle of the Nations® gibi turnuvalar ile yaygınlaşan bir spordur.

HMBIA (Historical Medieval Battles International Association) Türkiye’de Tarihi Savaş Sanatları Derneği tarafından temsil edilmekte olup, Dernek temsilcilerimiz 26 Kasım 2016 tarihinde Milano, İtalya’da gerçekleştirilen HMBIA Uluslararası Zirvesine Türkiye temsilcisi olarak davet edilmiştir.

2017 yılının Mayıs ayında Barselona, İspanya’da düzenlenmiş olan uluslararası Battle of the Nations® turnuvasına ülkemizden katılım gerçekleştiren ilk takım olma gururunu taşıyan ekibimiz, Erkekler 5v5 ve Kadınlar 1v1 Kılıç Kalkan kategorilerinde bayrağımızı gururla temsil etmiştir.

Çalışmalar ve Ekipman

Buhurt turnuvaları, etrafı tahta bariyerler ile çevrili bir alanda, kum veya toprak zemin üzerinde ve katılımcıların hepsi tam takım zırh giyerek birbirleri ile tam temas yakın mücadeleye girmeleri ve rakiplerini yere düşürerek veya aldığı darbeler sonucunda pes ettirerek ayakta kalan son kişi veya kişiler olmak üzerine kuruludur.

Buhurt’a katılmak isteyen kişilerin yumuşak zemin üzerinde yaklaşık 30 Kg metal ekipman giyerek tam-temas silahlı fiziksel mücadele edebilecek yeterlilikte olmaları gerekmektedir. Buna ilaveten katılımcılar, bütün güvenlik önlemleri, çalışmalar ve sportmence mücadeleye rağmen zaman zaman yaralanmaların yaşanabileceğinin bilincinde olmalıdırlar.

Katılım

Buhurt çalışmalarımız güç, yakın temas teknikleri, ağır zırh ile hareket edebilme becerisi ve takım oyunu geliştirmek üzerinedir. Güreş, yakın dövüş ve kuvvet çalışmaları içeren çalışmalarımıza ek olarak, ayrıca yumuşak silahlar ile gerçekleştirilen ve  HMB Soft olarak adlandırılan MSF (Modern Sword Fighting) teknikleri üzerine kurulu çalışmalar da gerçekleştirmekteyiz.

Buhurt çalışmalarımız ile ilgili bilgi almak ve diğer sorularınız için, lütfen bizimle Facebook sayfamızdan iletişime geçiniz.

İletişim için: https://www.facebook.com/BattleoftheNationsTeamTurkey/

BoTN Team Turkey